Balaton

Nekünk a Balaton a riviéra, a tenger, a strand, a fényzuhatag, az azúrszínű táj – s mindez egy ugrásra érhető el a bándi Kakukkból. A bátrabbak siklóernyővel, az óvatosabb utazók hagyományos járművekkel győzhetik le a panziótól a tóig vezető látványos huszonhét kilométert.

„Pannóniában van a legnagyobb tó, amelyet Pelsoisnak neveznek” – írta egy névtelen ravennai geográfus Kr. után 700 körül. A Pelso jelentése sekély, a Balaton végül a szláv sár szóból nyerte el ma ismert névalakját. E messzi korok megidézése mellett szerényen megállapíthatjuk, hogy tőlünk valóban karnyújtásnyira hullámzik a tó. Melynek tükre, mint parányi pénzérme csillan meg, ha napsütéses időben kapaszkodunk fel a Bándtól délre magasodó Miklós Pál-hegy tiszafás csúcsára. A hegytetőn valamikor egy ős bükkfa állt, s ha arra felmászott az ember gyereke, elé tárulhatott a varázslatos látvány. Az ősfát mára egy kilátó váltotta az őrállásban.

A Balatonnak és felvidékének óriási a szerepe van a helyi kultúrtörténetben, de ami legalább olyan meghatározó, hogy a tóhoz sok-sok magyar embert köti valamilyen személyes emlék. Felejthetetlen nyaralások gyerekként a családdal, később aztán szerelmekkel, barátokkal. Élmények, amelyek mindig bennünk élnek. Nagyon sokan a tó szelíd szerelmesei lettünk. Éppen ezért fontos, hogy a fejlődő turizmus miatt számos változást, átalakulást elviselő tóra és környezetére nagyon vigyázzunk! Tudatos gondoskodással kedvezzünk több ezer éves, ősi természetének. Hogy miközben a parton dübörögnek a fesztiválok, és kilométerszám kanyarognak műanyag csúszdák és elegáns üzletek, olykor-olykor csendben növekedhessen a nád, és a tó vizében nyugodtan krallozhasson a tükörponty is.

 

Ne feledjük, hogy a Balatont is unokáinktól vettük kölcsön!

közeli kalandozások

ajánlás

Tihanyi Apátság

A Tihanyi Bencés Apátság Magyarország egyik legrégibb történelmi helyszíne. A Monostort I. András király alapította 1055-ben. Azóta szerveződik köré a falu, amely mára rendkívül gazdag kultúrával rendelkezik. Levendula, királyi panoptikum, szabadtéri színpad, Belső tó, csakhogy néhányat említsünk ezek közül. Tihany föltétlen megér egy kirándulást!

Balatonfüred, Tagore sétány

Füred klasszikus belvárosa a magyar kultúra olyan tanúival gazdag, mint a Jókai nyaraló, a Blaha Lujza kúria, a Vaszary villa. Parádés utcácskák és közök vezetnek a balatoni part, a Tagore sétány felé. A Nobel-díjas indiai költőről azután nevezték el a sétányt, hogy 1926-ban a füredi szanatóriumban járt, és gyógyulása örömére fát ültetett a tóparton. Azóta számtalan közéleti személyiség tette ugyanezt, érdemes szemrevételezni ezt az igazán nagyívű sétányt a különleges fáival, a város múzeumait, történelmi hajókikötőjét.

Fedezzék fel a Balaton varázsát, barangolják be ezt a mindig sokszínű arcát mutató festői tájat!

Térjenek be hozzánk, pihenjenek meg nálunkFinom ebéddel és vacsorával, szomjoltókkal, kényelmes szobákkal, bőséges napindító reggelivel várjuk Vendégeinket!

Védett tartalom! Köszönjük!