Bánd
A falu közel nyolc évszázados története két jelentős esemény között feszül: valamivel 1233 előtt a helységet megvette az Igmánd nemzetségből való I. András, Farkas nevű fia 120 márkáért, illetve, hogy 2020. május negyedik napjának delelőjén, a Kakukk vendéglőben legurította rozéfröccsét Franczi Jung bándi lakos, egykori frank telepesek szelíd lelkű leszármazottja.
Komolyabbra fordítva a szót, következzen egy kis helyi néprajz. A középkori vár tövében húzódó település a török után kihalt, s Mária Terézia idején, 1750 körül német földmívesek népesítették be, kiknek először a völgyek bükköseit kellett kiírtani ahhoz, hogy felemelhessék szolíd, szalmatetős házaikat. Bánd lakosai mindenből kivették a részüket, ahogyan azt a magyar történelem megkövetelte az évszázadok során. A település lelkesen fejlődött, hála a szorgos német nemzetiségű lakosságnak, illetve a később a felvidékről érkezőknek. Bánd valóban gazdag kulturális emlékekben, természeti adottságokban. Máig őrzi néprajzi és gasztro hagyományait, Lizi néni és Mári néni túrósrétese mindig vetekedett a pesti Gundel étterem desszertjeivel, ám erről szerencsére a fővárosban nem tudtak.
Manapság Bánd is igyekszik felnőni a feladathoz, amelyet az Európa Kulturális Fővárosa Veszprém-Balaton 2023 regionális cím jelent. A faluban és vidékén minden kedves vendégünk találhat egészséges, érdekes és tartalmas kikapcsolódást. Lovaglás, túra, bicajozás remek útvonalakkal, sportpályák és bébi kalandparkok rendelkezésre állnak éppúgy, mint helyi történelmi nevezetességek, látványosságok. Az Essegvár, a Szent Anna barokk templom, valamint a Miklós Pál-hegy háromszögében fellelhető például a lanka, ahol az egykori Simadl Simon bándi ember megtalálta a kavicsfogú álteknős maradványait – a legenda szerint legalább is. Mindenesetre a maradványok most a Veszprémi Állatkertben vizitálhatók!
Bánd biztos megér egy sétát, ahogy a közeli Herendi Porcelánművészeti Múzeum és a balatoni fövenyek is egy kirándulást!
közeli kalandozások
ajánlás
Essegvár
Történelmi utazás Bándon, a Séd patak völgye felett magasodó Essegvár romjaihoz, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a vidékre. A dombon folyamatosak a régészeti ásatások, amelyek nyomai, eredményei is megtekinthetők. A vár bástyájára felmászhatnak a kirándulók, kulcsa éppen a Kakukkban van.
Májer Antal Kilátó
A Miklós Pál-hegy tetején álló, 22,15 méter magas kilátóból a Bakony és a Balaton-felvidék hegyeiben gyönyörködhetnek. A hegytetőre tanösvény vezet, a régi bándiak által Nyúl útnak nevezett kacskaringós hegyi ösvényen felkapaszkodni tisztességes sportteljesítmény.
Tiszafás kirándulóerdő
Bánd határában a hűvös, párás klímát igénylő, árnytűrő, ősi fenyőfajtának, a tiszafáknak ad otthont az erdő. A természetvédelmi területen a tiszafa természetes egységet alkot a hatalmas szürke bükk fákkal – a Bakony jelentésének megfelelőlen, ugyanis a Bakony szó bükköst jelent. Amennyiben szépen, halkan haladunk, könnyen elénk tárulhat egy-egy vadállat látványa.